The Power of Sisters – Wywiad: Marta i Marychna z Doliny Pięciu Stawów
20-04-2018

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich w Tatrach Wysokich znajduje się na wysokości 1671 m n.p.m. i jest najwyżej położonym schroniskiem górskim w Polsce. Dotrzeć do niego można tylko pieszo, górskimi szlakami. W nagrodę za trud wspinania poza pięknymi widokami, na turystów czeka tam wyjątkowa gościnności i domowa atmosfera, o którą dbają dwie siostry – Marta i Marychna.

 

Drogie siostry jak zaczęła się Wasza historia związana z prowadzeniem Schroniska?

Schronisko od zawsze było wpisane w naszą rodzinną tradycję. Tereny Doliny Pięciu Stawów Polskich należały do naszych przodków jako hale do wypasu owiec. Pierwsze schroniska były szałasami pasterskimi, czyli już nasz pradziadek miał schronisko. (śmiech) Nasz Tata, który przejął schronisko po Babci przekazał je nam, mamy nadzieję, że kiedyś będzie tu któreś z naszych dzieci.

Wiemy, że drugi człowiek jest dla Was bardzo ważny. Przejawem tego był m.in. ostatni koncert na rzecz uchodźców czy organizowane corocznie bezpłatne szkolenia z turystyki zimowej lawinowej nawigacji i pierwszej pomocy. Skąd czerpiecie energię do tak intensywnych działań na rzecz innych?

Głównie z gór i przyrody, jest to bardzo ważny aspekt naszego życia. Góry są dla nas nie tylko miejscem pracy, ale i niegasnącą inspiracją i wielką miłością. Mamy wielkie szczęście, bo prócz energii i inspiracji potrzebujemy bardzo dużego wsparcia i takiej zwykłej fizycznej pomocy (razem mamy 6 dzieci), to wszystko zapewnia nam nasza Mama. Jej niesamowita postawa i oddanie sprawiają, że nasze działania w ogóle są możliwe. To Mama wychowała nas w duchu empatii do innych, a wrażliwość i widzenie potrzeb to początek każdej akcji charytatywnej.

Wspaniałą inicjatywą, którą promujecie i o której nie wolno zapomnieć, jest ochrona środowiska. Stworzyłyście ekologiczny system zasilania w Schronisku dzięki, któremu obiekt funkcjonuje jako „zielona wyspa” – nie emitujecie żadnych spalin, macie nowoczesną oczyszczalnię ścieków, segregacje odpadów. Czy mogłybyście powiedzieć nam co było inspiracją do podjęcia się realizacji tego trudnego zadania?

Po pierwsze bardzo kochamy naturę i chciałyśmy zminimalizować naszą uciążliwość dla niej. Po drugie znajdujemy się na terenie ścisłego rezerwatu przyrody i musimy pamiętać, że to my jesteśmy tu gośćmi. Po trzecie nasze Schronisko jest najtrudniej dostępnym obiektem w Polsce, więc jeśli tam się da, to da się też wszędzie indziej. (śmiech) Taka porcja pozytywnej motywacji dla innych! Ta inwestycja to kontynuacja procesu, który rozpoczęła nasza Babcia 50 lat temu budując pierwszą malutką elektrownię wodną. Nasze starania zostały dostrzeżone i jesteśmy bardzo dumne mogąc pochwalić się nagrodą EKOLIDER Małopolski i Lider innowacyjności w ochronie środowiska.

Wychodząc naprzeciw potrzebom turystów, 10 lat temu, stworzyłyście szkołę 5 plus. Czy mogłybyście przybliżyć nam ideę szkoły i jej zadania?

Zawsze bliski był nam temat bezpieczeństwa w górach, bardzo nas bolało, że niektórych wypadków dałoby się uniknąć przy minimalnym przeszkoleniu i świadomości zagrożeń. Na pomysł pierwszych kursów lawinowych, które były początkiem szkoły górskiej, wpadł Jasiek Wierzejski (mąż Marty) ponad 10 lat temu. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę, a w tym momencie szkoła prowadzi kilkanaście tematycznych kursów na, których turyści mogą uczyć się jak bezpiecznie postępować w górach. Kursy składają się nie tylko z zajęć w terenie, drugą ważną częścią są wykłady prowadzone przez naszych szkoleniowców – wykwalifikowanych ratowników TOPR, instruktorów PZA i przewodników IVBV. Główną ideą szkoły jest przede wszystkim uświadamianie ludzi o zagrożeniu jakie wiąże się nie tylko ze sportem w górach latem i zimą, ale i z turystyką, która jest częściej uprawianą formą aktywności w Tatrach. Dzięki lokalizacji w Pięciu Stawach docieramy z naszym przesłaniem bezpośrednio do zainteresowanych. (śmiech)

Jesteście duetem wspierających się sióstr, które razem pracują i realizują swoje pasje. Wiemy, że jesteście bardzo ze sobą zżyte i również w życiu prywatnym się wspieracie… Jak Wam się razem pracuje?

Jesteśmy bardzo zgranym duetem. Nasza współpraca jest oparta na bezgranicznym zaufaniu jakim się darzymy i wzajemnym zrozumieniu. Udaje nam się funkcjonować tak sprawnie, ponieważ oprócz tego, że jesteśmy partnerkami biznesowymi, jesteśmy też kochającymi się siostrami, przyjaciółkami. Poza pracą jesteśmy po prostu rodziną, często spędzamy razem czas – chodzimy na narty, jeździmy na wakacje czy organizujemy różne akcje i imprezy, zupełnie nie związane z naszą działalnością w Pięciu Stawach.

Każda kobieta jest inna, jak jest w Waszym przypadku? Różnica charakterów jest atutem w Waszej pracy?

Zdecydowanie tak, jesteśmy inne, na szczęście mamy tą samą wizję i cele, dzięki temu w naszej relacji biznesowej korzystamy z efektu synergii. Na pewno osobno nie udałoby się nam tyle ile możemy zrobić razem. Marta jest tytanem pracy, zawsze obowiązkowa i zorganizowana, zdecydowanie humanistka z wielką miłością do sztuki, bardzo wrażliwa. Marychna – umysł ścisły, bardziej zdecydowany charakter, zadaniowiec. Każda z nas robi to, do czego ma lepsze predyspozycje, ważne sprawy zawsze omawiamy razem, mamy wielkie szczęście, że możemy pracować razem!

A jaką wartość w Waszym życiu stanowią najbliżsi?

Bardzo krótko – najwyższą!

 

Fotografie © Jan Wierzejski  i  Adam Brzoza

Koniecznie zajrzyjcie na strony:  5+ Szkoła Górska  | Schronisko a potem wybierzcie się do Doliny Pięciu Stawów.

 

Dołączcie do naszej społeczności #ThePowerofSisters i śledźcie nas na: Instagram | FB | YouTube

Źródło
Zobacz również
Kontakt
Serdecznie zapraszamy do kontaktu - Twoje sugestie, uwagi i pytania są dla nas bardzo cenne
Modele kolekcji dostępne w sieci sklepów
Royal Collection w następujących lokalizacjach:
Warszawa C.H.KLIF
ul. Okopowa 58/72
01-042 Warszawa
Katowice C.H. Silesia
Chorzowska 107
40 -101 Katowice
Poznań Stary Browar
ul. Półwiejska 42
61-888 Poznań
Atelier La Metamorphose
Al. Piłsudskiego 4f
05-077 Warszawa Wesoła
tel. 603 960 833
tel. 881 938 020
La Metamorphose ⓒ 2017
Designed by Studio Brothers
All Rights Reserved